Jak vznikla pověra, že očkování způsobuje autismus


Jedním z největších přínosů obecnému zdraví populace je bezesporu očkování. Právě díky němu se nám podařilo určité nemoci prakticky úplně vymýtit. Zdálo by se tedy, že bude prakticky univerzálně a s nadšením přijímáno. To však není ani zdaleka pravda. Stejně jako dříve i dnes se najdou lidé, kteří v jeho účinky nejen nevěří, ale jsou dokonce přesvědčeni, že je pro jejich děti nebezpečné. Zdaleka nejčastěji se pak tvrdí, že očkování způsobuje autismus. Je proto zajímavé se podívat, jak vlastně tato pověra vznikla. Ukazuje se totiž, že ani tato není tak jasná, jak si její příznivci mysli.

rodiče chtějí pro své děti to nejlepší

V podstatě vychází z jedné studie, která byla zanedlouho po svém vydání zneplatněna. Právě ta měla dokázat, že očkování je nebezpečné a že bychom mu děti neměli vystavovat. Ovšem to není něco, co by ona studie tvrdila. Ta vůbec nepostulovala, že očkování samotné jako takové je škodlivé, nýbrž že škodlivých je více vakcinačních dávek najednou, jako je například hexavakcína. Lidé si to však přebrali tak, že škodlivé jsou vakcíny samy o sobě. Důsledkem toho je, že stále více lidí přestává dávat své děti očkovat. To však vede k návratu mnohých nemocí, které byly dříve považovány za vymýcené.

očkování vakcínou

S tím samozřejmě souvisí nejen utrpení a leckdy i úmrtí nejen dětí, ale také starých lidí, kteří se od nich nakazí. A to není něco, co by měl kdokoliv chtít. Zde se však krásně ukazuje, jak může jedna špatně interpretovaná studie ovlivnit celkové zdraví populace na mnoho let. Rozhodně tedy, než začneme být o čemkoliv přesvědčeni, bychom měli dávat pozor na to, zda skutečně věříme pravdivým informacím. Problém je, že v dnešní době jich je k dispozici tolik, že mnoho lidí má problém rozeznat, čemu věřit. Proto se rozhoduje nikoliv podle faktuálních informací, nýbrž podle svých pocitů. A ty se mohou velmi často mýlit. I ve snaze pomoci tak mohou uškodit.