Jednoduché pokusy pro malé vědátory
Svět je zajímavé místo a na mnohé otázky, které vám děti kladkou možná ani sami odpověď neznáte. Jsou vaše děti zvídavé, mají chuť objevovat a pořád něco zkoumají? Naučte je pár dětských pokusů, díky kterým si rozšíří obzory, dozví se něco nového ze světa fyzikálních nebo chemických pokusů. Navíc je na hezkou chvíli pěkně zabavíte, a třeba už se nebudou potom tolik ptát. Žádné pitvání žab ani brouků, to by se vám doma asi nelíbilo. Ale co takhle vyzkoušet pokus s vodou, který je zajímavý a nic moc k němu nepotřebujete? No alespoň nezemře žádná žába.
Pokus s jarem pro všechny – i pro ty nejmenší
Tento pokus je snadný, logický a provést ho můžete i s těmi nejmenšími dětmi, pro které to bude spíš něco jako kouzlo. Každopádně se bude líbit. Potřebovat budete jen trošku jaru na nádobí, talířek nebo misku, mléko a párátko nebo vatovou tyčinku a kapku potravinářského barviva.
· Do misky nebo talířku nalijte trošku mléka. Potravinářské barvivo smíchejte s vodou a kápněte ho do mléka. Tak aby se vytvořila asi uprostřed barevná skvrna.
· Namočte vatovou tyčinku nebo párátko do jaru a ponořte přímo doprostřed barevné skvrny. A sledujte, co se stane.
· Barva začne ustupovat a slije se do stran.
Proč? Celý vtip je v tom, že v mléku je tuk a ten jar rozpouští. Takže snižuje povrchové napětí. Čím více má mléko tuku, tím se bude stahovat od jaru dále. Což se samozřejmě děje, i když není přítomno barvivo, které na to nemá žádný vliv. V pokusu ho, ale použijte, aby děti jasně viděly, co se děje.
Podobných pokusů můžete doma vyzkoušet hned několik. Co třeba ten s šiškou? Že ho neznáte? Je to snadné, vemte děti na procházku a doneste si domů otevřené šišky. Když je přibližně na třicet minut ponoříte do vody, zase se zavřou, proč? I šišky reagují na vlhkost, šiška když vyroste, je vyživovaná stromem a je zavřená. Poté, co v šišce, ale dozrají semena, už ji strom přestane vyživovat, ona usychá, otevírá se a spadne dolů na zem. Když jí doma zase vodu dáte – zavře se.