Proti jakým nemocem chrání hexavakcína?

Dětská obrna 

Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které během několika hodin může způsobit ochrnutí.  Toto onemocnění může způsobit i smrt a to z důvodu znehybnění dýchacího svalstva. Stává se to 5-10% ochrnutých pacientů. Nejohroženější skupinou jsou děti do pěti let, přesto se můžete nakazit v jakémkoliv věku.
Obrna se v mírném stádiu projevuje ztuhlostí zad a končetin, nevolností, bolestmi břicha a teplotou. Přenáší se kontaminovanou vodou nebo jídlem a je častá v oblastech se špatnou hygienou.
medvídek s injekcí

Záškrt

Záškrt je vysoce nakažlivě onemocnění dýchacích cest. Většinou napadá hrtan, hltan a krční mandle. Největší úmrtnost je u dětí mladších pěti let a u osob starších čtyřiceti let.
Nejčastěji se projevuje jako těžká angína s pablánami a se žlutošedým nebo bělavým povlakem na sliznicích. Infekce může vést až k udušení, neboť zužuje hrtan a hltan. Přenáší se kapénkovou infekcí.

Tetanus

Toto často smrtelné onemocnění je vyvolané bakterií, která se do těla dostane většinou poraněním. Bakterie produkují jed, který se šíří lymfatickým a krevním oběhem a nervovými vlákny a působí pak různě v nervové soustavě.
Projevuje se bolestivými křečemi, které postihují celé tělo. Není nakažlivý, bakterie se do organismu dostávají otevřenou ranou nejčastěji při říznutí či bodnutí.
očkovací injekce

Haemophillus influenza b

Jedná se o bakterii, která způsobuje sepsi, záněty mozkových blan a záněty na sliznici hrtanové příklopky. U malých dětí může způsobit i udušení. Bakterie může být přítomna v nosohltanu i několik měsíců, aniž by propukly příznaky. Pokud se dostane do krve, může způsobit různá onemocnění, nejčastěji však zánět mozkových blan.
Šíří se kapénkovou infekcí a to i od osob, které nevykazují žádné známky nakažení.
 

Černý kašel

Bakterie napadá dýchací soustavu a vyvolává zánět, který mnohdy vede k narušení čistící schopnosti plic. Lze se nakazit v každém věku, ale nejvíc ohroženou skupinou jsou kojenci.
V první fázi se projevuje jako běžné nachlazení, tedy rýmou, kýcháním a občasným slabým kašlem. V druhé fázi, která přichází obvykle po 1-2 týdnech, trpí pacient silnými záchvaty kokrhavého kašle, které jsou zakončeny zajíknutím. Po záchvatu kašle běžně následuje zvracení a vyčerpání. Přenáší se kapénkovou infekcí.

Žloutenka B

Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje akutní i chronické onemocnění jater. Zánět v chronickém stádiu se může rozvinout až do cirhózy či rakoviny jater. K typickým příznakům patří žloutnutí kůže, tmavě zbarvená moč, únava, bolesti břicha, nevolnosti a zvracení. U většiny nakažených lidé klinicky rozpoznatelné akutní onemocnění nepropukne.
Přenáší se tělními tekutinami a krví, pohlavním stykem, při porodu z matky na dítě a používáním stejných hygienických potřeb či injekčních stříkaček s nakaženou osobou.