Šunky: ty nejlepší z nejlepších
Hlásíte se pyšně k masožravcům a nedokážete si svůj život bez masa a výrobku z něj přestavit svůj život? Tak to by bylo pěkně špatné neznat ty nejlepší z nejlepších šunek na světě. Jejich výroba často trvá dlouhou dobu a obsahuje spoustu tajných přísad a technologických procesů. Takže které to jsou?
· Jamón ibérico de Bellota – Pokud se zeptáte jakéhokoliv z lepších šéfkuchařů na otázku, jaká šunka je tou nejlepší, bezesporu Vám poví právě o této. Jde o španělskou šunku pocházející ze speciální rasy černých prasat, která se osolená suší na čerstvém vzduchu až několik let (čím starší tím kvalitnější). Španělé si opravdu nechávají záležet jak na její výrobě, tak i na následné přípravě. Bohužel se také jedná o nejdražší šunku, jejíž cena se pohybuje od 620 do 900 korun za kilogram.
· Jamón serrano – Je také kvalitní šunkou, která se ale vyrábí z bílých prasat, které jsou na rozdíl od černých (krmených žaludy) krmeny normálním krmivem. Ani doba jejího zrání nejí tak dlouhá. Jedná se o nějakých 14 měsíců, kdy se uchovává ve speciálních skladech. Oba druhy je nejlepší konzumovat v podobě tenkých plátků.
· Parmská šunka (prosciutto di Parma) – Jedná se o nejznámější šunku pocházející z Itálie. Pravá šunka se může vyrábět pouze v provincii Parma, kde také dostává své označení. Vyráběná je z vepřové kýty a stejně jako dvě předchozí se neudí ale zraje. Nejprve je umístěna do sklepů, kde je vhodná vlhkost ke vstřebávání soli, kterou je obalená. Poté putuje do dalších sklepů, kde je vlhkost nižší a za několik dní se omyje od zbylé soli a nastává fáze jejího sušení, které probíhá dle tradice na schodech a poslední přesun je opět do sklepů ale tentokrát větrných. Jak vidíte její výroba není vůbec jednoduchá a ideální doba výroby je 18 měsíců. Není tak divu, že se jedná o skutečnou pochoutku a Italové na ni nedají dopustit.
· Schwarzwaldská šunka – Tentokrát zavítáme k naším sousedům do Německa. Od ostatních již zmíněných se tato šunka liší způsobem výroby. Jedná se o vykostěné vepřové maso, které se před uzením tzv. studeným kouřem z jalovcového dřeva (jeho teplota se pohybuje okolo 25 °C a šunka je zde po dobu několika týdnů), díky čemuž má také svou specifickou chuť a barvu, potírá směsí koření, která obsahuje koriandr pepř, sůl, česnek, jalovcové bobule a další bylinky. Pravé schwarzwaldské šunky musí mít své označení.